Вітальне слово Постійної представниці ПРООН в Україні Дафіни ГерчевЇ під час Екологічного форуму ООН, 15 червня 2021 р.
16.06.2021
 | 
EMGROUP

Вітальне слово Постійної представниці ПРООН в Україні Дафіни ГерчевЇ під час Екологічного форуму ООН, 15 червня 2021 р.

Шановні пані та панове, дорогі гості та друзі,

Від імені Організації Об’єднаних Націй я рада вітати вас сьогодні на Екологічному форумі ООН 2021.

Координаторка системи ООН в Україні Оснат Лубрані, на жаль, не змогла приєднатися до нас сьогодні, проте вона передає всім вам найщиріші вітання.

Цей Екологічний форум ООН є чудовою можливістю продовжити дискусію, що відбулася минулого тижня під час Форуму «Україна 30. Екологія», відкритого Президентом Зеленським. Один із чітких висновків події полягає в тому, що захист довкілля є відповідальністю кожного, і на це потрібно зважати в усіх сферах і на всіх рівнях. Отож це особлива честь для ООН зібрати сьогодні таке широке коло зацікавлених сторін, зокрема представників Уряду, громадянського суспільства, а також бізнесу, молоді, світу мистецтва і моди, ЗМІ.

Лише десять днів тому, у Всесвітній день охорони довкілля, зважаючи на потрійну екологічну загрозу — втрату біорізноманіття, дестабілізацію клімату та зростання забруднення — Організація Об’єднаних Націй оголосила про офіційний початок Десятиліття відновлення екосистем, що є безпрецедентним зусиллям зцілити Землю і нагадати нам про життєво важливе значення здорових екосистем і гостру необхідність відновлювати, захищати і підтримувати їх для наступних поколінь.

Презентуючи ініціативу Десятиліття ООН із відновлення екосистем, Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш зауважив, що наша планета стрімко наближається до «точки неповернення» через вирубування лісів, забруднення річок та океанів і знищення лугових угідь, які зникають назавжди.

Природні екосистеми вкрай важливі для нашого здоров’я, благополуччя та виживання. Природні екосистеми очищають повітря, яким ми дихаємо, і забезпечують нас поживною їжею та чистою водою. Вони поглинають вуглець із атмосфери, пом’якшуючи наслідки змін клімату та захищаючи нас від них.

Хоча Програма ООН з довкілля є провідною екологічною установою в системі Організації Об’єднаних Націй, всі агенції, фонди і програми зобов’язані співпрацювати і об’єднувати зусилля, коли йдеться про захист Землі та збереження її природних екосистем. Ми маємо робити це злагоджено, виходячи з нашого унікального досвіду і компетенцій. Саме тому мене надихає те, що до сьогоднішнього заходу долучилася така велика кількість постійних представництв і агенцій-нерезидентів ООН та наших двосторонніх партнерів, урядових партнерів та інших сторін.

Я хотіла б висловити особливу подяку та повагу нашим партнерам-донорам, без яких жодна робота, яку ми обговорюємо сьогодні, не була б можливою.

Оскільки основна відповідальність за захист довкілля покладається на уряди та їхні національні програми 194 держав-членів Організації Об’єднаних Націй, я рада, що сьогодні до нас долучилися представники Уряду України, які представляють різні дотичні до питань довкілля структури.

У той час як Організація Об’єднаних Націй ділиться міжнародним експертним досвідом, використовуючи багатосторонній підхід, наші двосторонні партнери привносять додаткові знання, ресурси та підтримку, а Уряд розробляє та втілює стратегії і правила, що посилюють природоохоронні заходи. Ще одним важливим партнером є громадянське суспільство. Неурядові організації дуже часто виступають нашими союзниками на місцях, створюючи мережу та забезпечуючи широке схвалення та підтримку з боку громадськості. Без них не було б можливим нічого з того, що ми обговорюємо сьогодні.

Я б також хотіла відзначити особливу роль представників ЗМІ, які сьогодні з нами, і подякувати їм за підтримку.

Дорогі колеги,

Сьогодні паралельно відбуватиметься шість панельних дискусій, кожна з яких буде зосереджена на одному з ключових екологічних питань для України. Доповідачів попросили представити головні виклики, але фокусуватися на гарних практиках — а також практичних рішеннях і можливих джерелах забезпечення та фінансування цих рішень. Якщо у вас виникнуть запитання, ви зможете поставити їх доповідачам наприкінці кожної панельної дискусії — тож нотуйте питання, коли вони у вас з’являтимуться, і озвучуйте їх в кінці.

Перша сесія присвячена широкому спектру актуальних проблем поводження з відходами в Україні, зокрема харчовими і пластиковими відходами. Експерти цієї панелі виділять найбільші виклики, оцінять нинішні зусилля з їх подолання і представлять деякі практичні рішення.

Під час другої сесії поговоримо про питання участі молоді та кліматичного активізму, а під час третьої — про те, як сталі тенденції в промисловості та щоденному житті кожної людини можуть сприяти позитивним змінам у довкіллі.

На панельній дискусії номер чотири розглядатимемо, як відновити природу та зменшити наш вуглецевий слід, що відповідає духу нещодавно оголошеного Десятиліття ООН із відновлення екосистем. Остання, п’ята панель буде присвячена зменшенню ризиків катастроф і адаптації до зміни клімату. Як відомо, не існує «природних» катастроф. Існують лише надзвичайні ситуації, які стають катастрофами, якщо ми до них не підготовлені.

Дорогі учасники,

Досягнення Цілі сталого розвитку 13 – амбітної цілі з подолання наслідків зміни клімату – потребуватиме широкого залучення всього суспільства та всього уряду. ПРООН і вся система ООН рішуче налаштована надалі реалізовувати цей порядок денний і підтримувати зусилля України для побудови кращого майбутнього й успішного відновлення після пандемії COVID на основі принципів сталості та справедливості, що сприятиме загальному поступу вперед, не залишаючи нікого без уваги.

Ми сподіваємося на продовження нашої співпраці на цьому надзвичайно важливому і захоплюючому шляху.

Дякую.