Спільнота "Врятуй Боржаву" висловила серйозні застереження щодо будівництва курорту Януковича Зеленського
14.04.2021
 | 
EMGROUP

Спільнота "Врятуй Боржаву" висловила серйозні застереження щодо будівництва курорту Януковича Зеленського

Спільнота "Врятуй Боржаву" оприлюднила відкриту заяву, в якій висловлено серйозні застереження щодо будівництва мегакурортів "у таких екологічно чутливих місцинах, як Боржава і Свидовець".
Спільнота "Врятуй Боржаву" висловила серйозні застереження щодо будівництва курорту Януковича-Зеленського
ПОЗИЦІЯ СПІЛЬНОТИ «ВРЯТУЙ БОРЖАВУ» ЩОДО ПОВІДОМЛЕНЬ ПРО ПЛАНОВАНЕ БУДІВНИЦТВО МЕГАКУРОРТУ НА БОРЖАВІ

Ми не виступаємо проти розвитку зимових видів спорту, однак гігантоманія і прагнення будувати надто великі проекти у таких екологічно чутливих місцинах, як Боржава і Свидовець, залишають багато запитань щодо негативних впливів таких проектів, це - знищення лісів, вичерпання місцевих водних ресурсів, посилення паводків.

Плани будівництва на Боржаві величезного лижного центру для Олімпійських ігор сягають своїм корінням часів президентства Віктора Януковича та головування у Держінвестпроекті Владислава Каськіва (так, того самого, який зараз депутат Закарпатської облради).

У 2016 році Каськіва було оголошено у розшук Поліцією, проводились розслідування щодо розкрадання державних коштів, сам він переховувався у Панамі, звідки і був екстрадований за запитом Генпрокуратури, однак був звільнений після внесення застави у 600 тисяч доларів.

Минулого року, у офісі президента Зеленського відбулася нарада щодо планованого будівнитцва лижного курорту на Боржаві.

Допомагати у підготовці до Олімпійських ігор Зеленському має той самий бізнесмен Гернот Ляйтнер, який робив раніше це для Януковича та для Росії в Сочі у 2014-му.

«Досвід великих спортивних змагань в Україні, зокрема Євро-2012, показав, що окрім нової інфраструктури, це залишає по собі й борги для бюджету. Історія останніх Олімпіад показує, що такі змагання потребують великого фінансування, а в корупційно ризикованих країнах, таких як Україна, підготовка до ігор може стати можливістю для зловживань. Підготувати всю інфраструктуру за кошти інвесторів, а не держави, нікому не вдається», - говориться у статті «Путін, Янукович та Зеленський: як їх поєднують Олімпійські ігри».

Недавно було заявлено, що величезний лижний курорт почнуть будувати вже цього року. При цьому оголошень щодо проведення стратегічної екологічної оцінки (СЕО) та оцінки впливу на довкілля (ОВД) цього проекту не було, хоча виконання цих процедур є законодавчою вимогою, що передує їх втіленню.

Непрозорість планів щодо побудови величезних курортів як на Свидівці, так і на Боржаві, відсутність обговорень з громадськістю і науковою спільнотою справляє враження, що ці плани є стандартним способом заробити на «мега-будівництві» за посередництвом наближених до українських олігархів фірм, викачуючи гроші з бюджету. Якщо це дійсно так, то дуже сумнівно, що ці проекти будуть враховувати інтереси місцевих громад і пріоритетність збереження унікальних гірських ландшафтів.

Влада лише декларує відкритість і прозорість, а ми очікуємо конкретних видимих дій у цьому напрямку, а саме – оприлюднення схем і планів будівництва мега-курортів, щоб фахівці і громадськість загалом мали змогу ознайомитись з ідеями цих проектів.

Ми поділяємо думку про те, що краще побудувати кілька менших лижних витягів у різних локаціях, ніж займатися гігантоманією.

Внаслідок кліматичних змін спостерігається тенденція до скорочення кількості днів протягом року зі сніговим покривом, а це означає, що на лижних курортах необхідним буде штучне засніження. Для виробництва штучного снігу потрібні величезні об’єми води, що в кінцевому рахунку, може виснажити місцеві водні ресурси. Хімікати, що використовуються для штучного засніження, після його танення потрапляють до місцевих поверхневих водних об'єктів та призводять до евтрофікації (простіше кажучи – цвітіння води).

Нагадаємо, що цього року має відбутися вивчення ситуації щодо загрози збереження природної цінності Полонини Боржава, яка є однією із територій все-Європейської екологічної мережі (Смарагдової мережі) експертом Бернської конвенції. Про терміни вивчення справи експертом буде відомо після весняного засідання Бюро Бернської конвенції, що відбудеться 14-15 квітня.

Ми будемо продовжувати слідкувати за повідомленнями щодо планів будівництва мега-курорту на Боржаві та будемо інформувати Секретаріат Бернської конвенції про стан дотримання національного законодавства щодо необхідності здійснення СЕО і ОВД таких проектів, а також про забезпечення збереження природи Боржави відповідно до положень Угоди про асоціацію з ЄС (2014).