Американські штрафи і «зелена» поліція Ізраїлю. Як захистити екологію України
18.12.2020
 | 

Американські штрафи і «зелена» поліція Ізраїлю. Як захистити екологію України

Провідні держави світу дбають про свою екологію не гаслами про благі наміри, а жорсткою дисципліною і вихованням культури відповідальності перед законом
Державна екологічна інспекція України покликана в першу чергу контролювати виконання природоохоронного законодавства. І як будь-який контрольне установа піддається критиці з-за, мовляв, репресивного характеру своєї діяльності. Однак ніяких репресій з нашого боку немає, а є тільки суворе дотримання букви закону. ДЕІ закономірно не може всім подобатися, особливо тим, кого вона перевіряє, а також тим, у кого виявляє порушення. Саме звідти йдуть потужні імпульси критики, навіть доходять до вимог розпустити Інспекцію як релікт радянської управлінської системи.
Однак ці пристрасні критики просто хочуть, щоб їм розв'язали руки по відношенню до екології, і вони б без проблем надалі забруднювали річки, вирубували ліси, викидали тонни бруду в повітря, плодили незаконні звалища. Сенс існування держави як раз і полягає в тому, щоб захистити спільні для всіх громадян екологічні ресурси, від яких залежить наш завтрашній день. І в країнах, де ніколи не було радянської влади, успішно діють аналоги ДЕІ, що володіють ще більшими повноваженнями і можливостями.
В Ізраїлі природоохоронна державна служба існує в формі так званої «зеленої» поліції. Вона створена в 1990 році на базі екологічного патруля Міністерства екології, а зараз є підрозділом міністерства. Її інспектори вправі вимагати документи, брати проби і робити заміри, входити на будь-який об'єкт чи транспортний засіб, допитувати підозрюваних, вилучати предмети, проводити обшук, штрафувати, відкривати кримінальні виробництва, виписувати приписи. «Зелена» поліція практикує планові і раптові перевірки, а також спеціальні операції по відношенню до порушників.
Штрафи, які застосовуються «зеленої» поліцією Ізраїлю, боляче б'ють по кишенях тих, хто забруднює навколишнє середовище. Так за розлив відпрацьованих масел власника гаража штрафують майже на $ 900, за незаконну роботу АЗС - на $ 82 тис., За незаконне спалювання сміття великим підприємством - на $ 240 тис.
В Англії аналогом ДЕІ є Агентство навколишнього середовища (EA) при профільному міністерстві. Його створили в 1996 році, а штаб-квартиру розмістили в Брістолі, який сьогодні - один з найбільш екологічно безпечних міст Великобританії. На відміну від «зеленої» поліції Ізраїлю, EA не тільки контролюючий, але і дозвільний орган, що характерно для європейської моделі функціонування подібних установ. Агентство дає дозволу на викиди або іншу діяльність, яка може призвести до забруднення навколишнього простору. Левова частка бюджету EA йде на попередження паводків, в чому полягає одна з найважливіших його функцій. Агентство навколишнього середовища проводить перевірки об'єктів, які можуть загрожувати екології, і в разі виявлення порушень виносить попередження, виписує штраф або подає до суду на порушника. Екологічні штрафи, які накладають в Англії, дуже високі. За останні 5 років середній штраф, який накладається судом за поданням Агентства, виріс в шість разів до 147,5 тис. Фунтів стерлінгів. Також EA своїм рішенням може призупинити роботу підприємства, поки воно не усуне причини забруднення.
Аналогічні екологічні агентства діють в Північній Ірландії, Уельсі і Шотландії.
Нарешті, в США поряд з місцевими екологічними службами контролю працює федеральна організація - Агентство з охорони навколишнього середовища США (EPA). Воно було створено в 1970 році за ініціативою президента Річарда Ніксона. Агентство стежить за дотриманням національних екологічних стандартів, здійснює моніторинг виконання штатами функцій захисту навколишнього середовища, стежить за промисловими підприємствами, щоб убезпечити викиди шкідливих речовин. EPA має право надсилати повідомлення про порушення, приписи зі штрафами або без них, подавати позови проти юридичних і фізичних осіб. Тільки за 2019 рік Агентство з охорони навколишнього середовища США домоглося добровільного усунення порушень на 1900 об'єктах, $ 4,4 млрд доларів інвестицій в модернізацію підприємств для посилення їх екологічної безпеки, стягнення $ 472 млн доларів штрафів, завело 170 кримінальних справ. Діапазон штрафів, які накладає Агентство, досить широкий: за забруднення повітря до $ 356 тис. Доларів, за забруднення питної води - до $ 1,3 млн доларів, за виснаження землі - до $ 93,7 тис. Доларів. Як і EA в Англії, EPA має потужні дозвільними функціями - надає дозволи на використання небезпечних речовин, на утилізацію відходів, на викиди в повітря тощо.
Тому провідні держави світу дбають про свою екологію не гаслами про благі наміри, а жорсткою дисципліною і вихованням культури відповідальності перед законом. Думаю, Україні слід рівнятися на кращі зразки, щоб зупинити деградацію екосистеми і почати її відновлення. Це тривалий процес на десятиліття, але починати потрібно вже зараз, тому що виклики - глобальні та локальні - не дають нам часу на зволікання.

Джерело