В Україні стартував екопроект по культурі поводження з електронним сміттям
04.12.2020
 | 
EMGROUP

В Україні стартував екопроект по культурі поводження з електронним сміттям

В Україні стартував перший соціальний еко-просвітницький проект по культурі поведінки і збору електронних відходів E-waste Ukraine.
Проект представило в Укрінформі ГО Let's Do It GREEN Ukraine.
«Цей проект покликаний подолати один з найгостріших викликів сучасності - організувати системний масовий збір електронних відходів і впровадити культуру свідомого споживання і поводження з найактуальніших видом відходів теперішнього часу. Проект починається сьогодні і триватиме протягом 2021 року. Він охопить найбільш масовий сегмент - корпоративний сектор і соціальний сегмент населення. Для збільшення ефективності впровадження культури поводження з електронними відходами програма E-Waste Ukraine почнеться з загальноосвітніх шкіл та університетів. Динаміка розвитку технологій, процеси діджіталізаціі, цифрового, віддаленого освіти безпосередньо пов'язані зі швидкістю продукування та обігу електронних відходів. Ми повинні дати найбільш активної категорії, агентам змін, якими стануть діти і підлітки, можливість будувати нове екологічне майбутнє і створити умови для досягнення стійкого розвитку суспільства і країни. Пілотний проект стартує в 12 регіонах, в кожному місті буде обрано 10 пілотних загальноосвітніх шкіл і 3 університету. Для молодіжних лідерів будуть введені 4-місячні освітні навчальні програми, протягом яких вони отримають базові знання - що таке електронні відходи і їх вплив на людину і навколишнє середовище, яка роль кожної людини в освіті і накопиченні відходів електронної групи, який обсяг цих відходів створює кожна людина, що таке свідоме споживання e-waste - і практичні і творчі завдання для прокачування отриманих знань. В кінці року буде визначено переможців у номінаціях E-Waste leader, E-waste School Hero. Завершальним етапом проекту буде установка баків для збору дрібної непрацюючої техніки в містах-переможцях. Інформаційно-просвітницька кампанія по всій Україні буде залучати насамперед молодь до формування культури управління електронними відходами та створить соціальну інфраструктуру для подальшого всебічного розвитку цієї галузі в Україні, а це означає підвищення рівня екологічної свідомості, чистоту навколишнього середовища, прогресивність економіки та інвестиційної привабливості, досягнення цілей сталого розвитку », - розповіла президент ГО Let's Do It GREEN Ukraine Анна Радченко.
За її словами, на сьогодні в Україні на кожну людину припадає майже 28,5 кг електронних відходів, які мають непоправне вплив на навколишнє середовище і здоров'я українців, відсутня інфраструктура управління електронними відходами.
«Ми дуже зацікавлені у впровадженні таких проектів в загальноосвітніх школах, перш за все в початкових класах, де навчатимуть сортувати сміття і одним з варіантів буде утилізація і поводження з відходами електроніки. Діти це дуже люблять, і через них ми будемо мати в подальшому вплив і на дорослих. Не можна не відзначити економічну складову цього проекту, тому що якщо ми створимо нормальну платформу з утилізації електронних відходів - це може стати хорошим викликом для іноземних інвесторів », - зазначив заступник начальника Управління екології та природних ресурсів КМДА Андрій Вагін.
Радник голови Державної екологічної інспекції Андрій Немирівський звернув увагу на те, що в Україні не вистачає законодавчої бази та відповідних потужностей для переробки електронних відходів.
«У нас накопичується дуже велика кількість електронних відходів, проте немає законодавчої бази, яку треба терміново впровадити. Те, що долучається молодь, - це добре, але ми ще повинні змінити законодавство. У багатьох державах, які займаються переробкою електронних відходів, до цього бізнесу залучені сотні мільярдів доларів державного бюджету. Це такі країни, як Південна Корея, Тайвань, Китай. Тому впровадження переробки в нашій державі буде дуже вагомим і дасть великий поштовх економіці », - вважає він.
Тим часом директор НПП «Екологічна лабораторія» Юрій Носаченко, який займається переробкою електронних відходів з 2006 року, призвів страшні дані забруднення навколишнього середовища цим видом сміття.
«Тільки одна пальчикова батарейка забруднює 20 квадратних метрів ґрунту. У загальному обсязі сміття, яке потрапляє на полігон, електронні відходи складають лише 6-8% питомої ваги, але це, здавалося б, незначна кількість дає 40% важких металів, що потрапляють зі звалища в грунтові води і в наш організм. Тому питання утилізації електронних відходів є надзвичайно актуальним », - підкреслив він.
Як зазначили організатори, метою проекту E-waste Ukraine є формування національної культури поводження з електронними відходами, створення і систематизація системи екопросветітельства і управління електронними відходами в суспільстві через освіту дітей та молоді.
ВГО Let's do It GREEN Ukraine - найбільша всеукраїнська громадська екоорганізацій, яка створює і втілює молодіжні, освітні, соціальні, інфраструктурні, дослідницькі проекти в галузі екології та сталого розвитку. Організація є співзасновником соціальної акції «Зробимо Україну чистою разом». Базується в Києві, має 12 регіональних відділень, 8 дитячих екокружков і об'єднує близько 5000 волонтерів по всій Україні.

Джерело